Už 60 rokov zjednodušujeme výstavbu

História

História spoločnosti Lindab siaha viac ako 60 rokov dozadu, keď bola v roku 1956 založená malá plechová dielňa v meste Lidhult vo Švédsku. Firma sa neskôr presťahovala do Grevie na polostrove Bjäre, kde ju 6. februára 1959 Lage Lindh a Valter Persson registrovali ako spoločnosť AB Lidhults Plåtindustri. O desať rokov neskôr dostala spoločnosť nový názov, ktorý všetci dobre poznáme Lindab AB.

Poďte sa s nami spoločne pozrieť na jej vývoj…

1959

Spoločnosť bola založená v jeden slnečný februárový deň v meste Grevie v roku 1959. Prvými výrobkami boli hliníkové laty pre eternitové dosky a okenné parapetné dosky.

1962

V tomto období je na vzostupe sériová výroba žľabov a potrubí, ktorá si vyžaduje aj nárast počtu zamestnancov. S nárastom dopytu prichádza aj potreba väčších priestorov a vytvárajú sa prvé plány veľkej fabriky.

1964

Otvorenie novej továrne v Ängelholmsvägen na polostrove Bjäre a zahájenie výroby žľabov. Spoločnosť Lidhults sa stala jediným dodávateľom vo Švédsku, ktorý môže ponúknuť kompletný odvodňovací systém pre strechy.

1965

Pribudla nová obchodná oblasť, Ventilácie zameraná na výrobu potrubných systémov

1969

AB Lidhults Plåtindustri sa premenuje na Lindab a Lage Lindh sa stáva jediným vlastníkom spoločnosti. Spoločnosť sa následne stala najväčším Škandinávskym výrobcom v oblasti plechov.

1974

Výroba strešných krytín a odkvapového systému a presúva do mesta Förslöv, 7 km južne od mesta Grevie. Švédska spoločnosť Svenska Fläktfabriken uviedla do prevádzky ventilačný systém potrubia s gumeným tesnením a Lindab okamžite iniciuje svoj vlastný výskum v tejto oblasti.

1975

V Dánskom meste Haderslev sa buduje nová továreň zameraná na ventilácie, zároveň čo továrne v Grevie a Förslöv sa ďalej rozširujú. Už v tomto období sa začal upravovať potrubný systém podľa normy Eurovent.

1976

Bol vyvinutý potrubný systém s gumovým tesnaním Lindab Safe a ďalších 2000 ventilačných prvkov s certifikátom Eurovent. Lindab rozširuje svoje pôsobenie a otvárajú sa nové pobočky v Nemecku a Nórsku.

1982

Spoločnosť Lindab kupuje spoločnosť VM group, pred tým už dva roky vlastnila 40 % jej akcií. V centre pozornosti sú teraz miestne služby a sklady po celom Švédsku. Celkovo je vo Švédsku v tomto období 13 pobočiek a spúšťa sa systém doručovania od dverí k dverám. Na obrázku je vtedajší predajný sklad a sklad spoločnosti Lindab v Årsta v Štokholme.

1986

Kruhové potrubie sa stalo najpredávanejším produktom spoločnosti Lindab. Pobočky v Dánsku sa rozširujú, aby vedeli naplniť dopyt na trhu.

1988

Predaj spoločnosti Lindab prevyšuje obraty konkurencie. Otvára sa centrálny nákup a centrum ocele Lindab Steel a rovnako otvorenie najmodernejšej lisovne v Grevie.

1990

V strednej a východnej Európe sa začne vo veľkej miere investovať do strešných a fasádnych systémov a Lindab otvára nová prevádzku v Maďarsku so zameraním na výrobu strešných krytín a opláštení.

1994

Lindab začína rozširovať svoje pôsobenie vo východnej Európe. Za posledné roky vytvoril pobočky v Rumunsku, Poľsku, Českej republike a Spojených štátoch založil dcérsku spoločnosť. Obchodné oblasti zamerané na strešný systém a fasádny systém vytvorili spoločný segment Profile.

1997

Lindab má zastúpenie v 18 krajinách (101 pobočiek). Pre oblasti  Profil a vzduchotechnika je spustená IT podpora.

1999

Spoločnosť Lindab uviedla na trh strešný odkvapový systém Rainline a sound lab v dánskom Farume sa rozširuje.

2004

Predaj produktov vo východnej Európe prevyšuje konkurenciu a Lindab Rainline sa stáva lídrom na trhu v severskej oblasti, ako aj vo východnej Európe.

2006

Podiely spoločnosti Lindab sa dostali na burzu v Štokholme a spoločnosť prichádza s novým sloganom Simplify constuction. („zjednodušujeme výstavbu“). Produkty spoločnosti sú k dispozícii v 1700 obchodných predajniach.

2007

Lindab Safe Click je uvedený na trh na veľtrhu ISH v Nemecku. Otvorenie novej pobočky v ruskom Petrohrade zameranej na vzduchotechniku. Lindab odkúpil spoločnosť Arvent Holdings, ktorá dáva spoločnosti Lindab vedúcu pozíciu na Írskom trhu.

2008

V októbri 2008 spoločnosť Lindab odkúpila na Slovensku spoločnosť ROVA-SK, a.s, ktorá bola trhovým lídrom vo výrobe a dodávke strešných a stenových systémov. Cieľom akvizície firmy a spoločným záujmom obidvoch spoločnosti bol vznik silnej skupiny na trhoch strednej a východnej Európy (CEE), ponúknuť pestrú škálu výrobkov, cenovo dostupné strešné a trapézové systémy a produkty značky LINDAB a ROVA, tým skvalitniť naše služby a zároveň ponúknuť komfort zákazníkom.

2012

Spoločnosť Lindab získava väčšinu výrobnej a predajnej organizácie spoločnosti Plannja. V tomto roku Lindab posilnil svoje pôsobenie na Poľskom trhu a získal firmu Centrum Klima.

2015

Spoločnosť Lindab kúpila taliansku spoločnosť MP3, ktorá je výrobcom požiarnych klapiek a distribučných elementov. Zároveň spoločnosť Lindab kúpila aj IMP Klima v Slovinsku zameranú na výrobu vzduchotechnických jednotiek, čo umožňuje spoločnosti Lindab ponúkať kompletné vzduchotechnické systémy.

2016

Produkt UltraLink je uvedený a ocenený vo veľmi krátkom období. Získal ocenenie Great Indoor Climate Gala za svoje revolučnú metodológiu.

2017

V areáli závodu v Grevie je slávnostne otvorené nové skladové a distribučné centrum spoločnosti Lindab. Automatizovaný systém zvyšuje presnosť dodávok a zvyšuje efektivitu.

2019

Lindab oslavuje svoje 60 narodeniny spolu so svojimi zamestnancami, partnermi a zákazníkmi. Vyrástol z malého podniku na medzinárodnú skupinu s viac ako 5 000 zamestnancami. Ďakujeme.

V tomto roku uvádza nový produkt Lindab SolarRoof – strešnú krytinu s milimeter-tenkým solárnym panelmi.

2020

Spoločnosť Lindab uvádza na trh najväčší investičný program v histórii spoločnosti. V rámci stratégie na zvýšenie ziskovosti sa operácie zameriavajú na menej krajín v Európe. IMP Klima v Slovinsku sa predáva kvôli nízkej ziskovosti. Získavajú sa štyri dobre riadené vzduchotechnické spoločnosti – Ekovent, Crenna, Aer Faber a Thor Duct. Lindab sa tiež stane partnerom spoločnosti Leapcraft, ktorá je odborníkom na analýzu ovzdušia v budovách. Rok 2020 je tiež rokom, keď spoločnosť Lindab po mnohých rokoch nízkej ziskovosti dosiahla 10 -percentnú prevádzkovú maržu.

2021

Lindab Slovensko – vo výrobnom závode v Jamníku sme práve spustili novú výrobnú linku na výrobu kruhového vzduchotechnického potrubia. Vďaka tomu dokážeme skrátiť dodacie termíny o viac ako polovicu.