Cesta k zníženiu emisií CO₂: dekarbonizovaná oceľ

Ako popredná ventilačná spoločnosť ponúkajúca riešenia pre energeticky efektívne, vysokokvalitné vetranie s jednoduchou inštaláciou sa Lindab rozhodol pre prácu s oceľou, pretože má mnoho výhod. Má dlhú životnosť, nemôže sa vznietiť a je možné ho recyklovať znova a znova bez straty kvality. Inými slovami, potrebujeme oceľ na výrobu čo najlepších a najbezpečnejších produktov.

Oceliarsky priemysel je zároveň zodpovedný za približne 7 % celkových emisií CO₂ na celom svete. Očakáva sa, že svetová produkcia ocele vzrastie z 1 950 miliónov ton v roku 2021 na približne 2 500 miliónov ton v roku 2050. Dajte to do súvislosti so Zelenou dohodou Európskej únie, kde máme byť do roku 2050 klimaticky neutrálny, čo znamená nulové emisie CO₂. Čaká nás dlhá a možno aj kľukatá cesta. V spoločnosti Lindab sú naše hlavné slová „Za lepšiu klímu“. Týka sa to vnútornej klímy a potreby čistého vzduchu, ako aj našej klímy všeobecne. Čo teda robíme, aby sme pomohli znížiť tieto emisie a prispeli k úspechu Green Deal?

V roku 2021 sme uzavreli partnerstvo so spoločnosťou SSAB o budúcnosti s bezfosílnou oceľou. A teraz, v roku 2023, sme uviedli na trh produkty z recyklovanej ocele 75 . Tento typ ocele pozostáva najmenej zo 75 percent z recyklovaného materiálu a vyrába sa v elektrických oblúkových peciach poháňaných obnoviteľnou elektrinou.

Pri kruhových a obdĺžnikových potrubiach vyrobených z recyklovanej ocele 75 je vplyv materiálu na klímu znížený o 62 % v porovnaní s tradičnou oceľou. Príklad: Pre kruhové potrubie s rozmerom 125 mm to znamená úsporu 2,44 kg CO₂e/m (toto sa týka fosílneho potenciálu globálneho otepľovania). Zakladáme to na údajoch EPD, úplné EPD bude zverejnené koncom roka 2023. Tradičná oceľ sa vyrába z výroby ocele na báze kyslíka, ktorá zahŕňa použitie vysokej pece. Až 50 % klimatickej stopy ventilačného systému, založeného na materiáli, pochádza z potrubí vyrobených z ocele. To je dôvod, prečo sme sa v prvom rade rozhodli zamerať na kruhové a pravouhlé potrubia, jednoducho preto, že tu dosiahneme najväčší pozitívny efekt. Ako môžete vidieť, oceľ Recycled 75 je veľkým krokom na ceste k udržateľnejšej budúcnosti, no nie je prvým ani posledným.