Čo je rekuperácia a ako funguje?

Rekuperácia vzduchu je laicky neustály a riadený spôsob vetrania vzduchu s menšími stratami tepla a teda lepšou energetickou úsporou. Ceny energií neustále stúpajú, teda aj naša náročnosť na komfort a spotrebu energií je stále vyššia. Niet sa čomu diviť. Šetrenie energie sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Niet pochýb o tom, že domy, ktoré sa stavajú modernými technológiami sú úspornejšie ako staršie domčeky. Teda aj spotreba je nižšia. Avšak sú takto stavané domy aj zdravšie?

V súčasnosti sa pri stavbe domov využívajú špičkové materiály, ako okná s trojsklom, zateplenia ktoré majú vynikajúce izolačné vlastnosti alebo iné opláštenie stavby. Ale tým sa zvyšuje aj nutnosť vetrania. Bohužiaľ. Pri nedostatočnom vetraní je koncentrácia CO2 v obytných priestoroch vyššia, to spôsobuje bolesti hlavy, ospalosť a podobné zdravotné ťažkosti.

Teda musíme vetrať. Vetraním však vypúšťame väčšinu nahriateho vzduchu von z obytných priestorov a spotreba energie nám stúpa.

Čo ak si ale predstavíme, že doma máte stále čerstvý, napriek tomu zohriaty vzduch? To už je lepšie nie? Presne na to slúži rekuperačný systém. V obvodovej stene obytných miestností sú zabudované distribučné elementy (Airy) pre prívod vzduchu. Z kuchyne, kúpeľne a WC je vzduch odvádzaný ventilátorom. Odpadový vzduch prúdi z týchto miestností s vyššou teplotou do vetracieho zariadenia, kde mu výmenník tepla odoberie časť tepelnej energie a odovzdá ju čerstvému vzduchu, ktorý je do výmenníka privádzaný z vonku. Tento systém je síce náročný ale ušetrí veľké množstvo energie. Má účinnosť až 60-80%.

V súčasnej dobe aj Európska únia tlačí spotrebu energií domácností neustále nižšie. Od nového roka musia všetky nové stavby hospodáriť s energiou super extra úsporne. Z triedy B sme totiž prešli na A1. Znamená to, že ani kvalitné zateplenie, kondenzačný kotol, či okná s trojsklom nestačia. Váš dom musí ušetriť dvojnásobne viac energie ako doteraz. Výpočty tepelných expertov nepustia. Bez fotovoltaiky, solárnych kolektorov, či rekuperácie triedu A1 nedosiahnete.

Požiadavka na energetickú hospodárnosť a udržiavanie tepla v budovách je v právnom systéme Slovenskej republiky upravená od 1.1.2016. Požadovaná energetická hospodárnosť budov je stanovená nasledovne:

– do 31. decembra 2015– nízkoenergetická úroveň výstavby pre nové aj obnovované budovy, ohraničená hornou hranicou energetickej triedy B

– od 1. januára 2016 – ultranízkoenergetická – horná hranica triedy A1

– od 1. januára 2019 pre nové budovy verejnej správy a od 1. januára 2021 pre všetky nové

budovy – energetická úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie – daná hornou hranicou triedy A0.

Tzn. že ak chce stavebník dosiahnuť energetický certifikát s hodnotením A1 (potrebný pre kolaudačné konanie) musí pri výstavbe používať väčšie tepelné izolácie, účinnejšie zdroje tepla (napr. solárne kolektory a aj vetranie s rekuperáciou). „

Výhody rekuperácie:

– prispieva k značnému šetreniu energie (približne od 300 mdo 400 m3 plynu ročne);
– zaručuje zdravé a príjemné vnútorné prostredie;
– prívod čerstvého vzduchu 7 dní v týždni 24 hodín denne;
– extrémne tichá prevádzka;
– jednoduchá montáž s minimálnymi servisnými zásahmi;
– ventilačné zariadenia od Brink Climate Systems su vybavené meračom konštantného prietoku, ktorý umožňuje jednoduchú inštaláciu celého systému a znižuje čas potrebný pre počiatočné nastavenie;
– senzory CO2 zabezpečia komfort v akejkoľvek situácii. Pri väčšom množstve ľudí, než je obvykle, spustia intenzívne vetranie danej miestnosti;
– dvojzónová regulácia pre ešte vyšší komfort a pre výraznejšie šetrenie energie. Váš domov je možné rozdeliť podľa vašich prianí, napríklad na dennú a nočnú zónu.
– možnosť napojenia na dizajnové tanierové ventily Lindab Airy

Rekuperácia vzduchu je vhodná do akýchkoľvek priestorov, či sa bavíme o Vašom vysnenom rodinnom domčeku, byte, kanceláriách alebo halách.

Zistite viac v tomto článku:

Viete, čo je rekuperácia vzduchu?