Váš dom tiež potrebuje dýchať

Budovy musia dýchať rovnako ako my ľudia. Je to dôležité pre samotnú budovu ale pre ľudí v nej. Dobré vnútorné ovzdušie vám prinesie príjemný pocit, kvalitný spánok a lepší výkon. Vetranie je spôsob dýchania domu. Preto je nesmierne dôležité, aby boli jeho dýchacie cesty udržiavané, voľné a čisté. V jazyku vzduchotechniky tak označujeme vzduchotechnické potrubie a vetracie ventily.

Viete, aký druh vetrania máte v dome, kde žijete?

Zvyčajne záleží na tom, kedy bol váš dom postavený alebo zrekonštruovaný. V minulosti bolo veľa rodinných a bytových domov postavené s prirodzeným vetraním, ťahovým systémom, ktorý sám zabezpečoval cirkuláciu vzduchu. Ale tým, ako sme začali pridávať ďalšie izolácie a lepšie izolované okná, budovy začali byť viac vzduchotesné a tým pádom zlyhal princíp prirodzeného vetrania. To znamená, že musíte zabezpečiť výmenu vzduchu, aby ste získali zdravé vnútornú klímu.

Od roku 1970 je v domoch bežné mechanické odsávanie vzduchu. Tento systém používa na odstraňovanie použitého a znečisteného vzduchu ventilátory v kúpeľniach a práčovniach. Ventilátory sú pripojené na potrubný systém a možno ich umiestniť do podkrovia, digestora alebo na streche. Týmto spôsobom je zlý vzduch odstránený a nový vzduch je pridávaný otvorenými oknami alebo ventilmi vo vonkajšej stene.

Mnoho novo postavených domov dnes používa vzduchotechnické systémy s mechanickým prívodom a odvodom vzduchu a rekuperáciou energie – systém s mechanickým vetraním tepla (MVHR). Tento typ systému zaisťuje nielen zdravé vnútornú klímu pre váš domov, ale tiež znižuje vašu spotrebu energie. Využíva ohriaty vzduch v dome k ohrevu nového vzduchu, ktorý je do domu privádzaný. To je dobré ako pre životné prostredie, tak pre vašu peňaženku, pretože váš vykurovací systém nemusí neustále ohrievať nový studený vzduch.

Prostredná varianta oboch vyššie popísaných spôsobov vetrania je mechanické odsávanie s rekuperáciou tepla. Potom sa horúci a vlhký vzduch v kúpeľni a práčovni používa k ohrevu napríklad vodných radiátorov alebo ohrievača vody.

Mimochodom, nemusíte sa starať o hluk z vašich vzduchových ventilov alebo ventilačného systému. Vyriešime to správnym nastavením ventilov a tlmičov, ktoré prispievajú k udržaniu nízkej hladiny zvuku.

Máte záujem o viac informácií?

Ďalšie informácie o vzduchotechnických systémoch a o rekuperácii nájdete TU.

Neváhajte nás kontaktovať.